Kādu siltuma standartu izvēlēties konkrēta tipa ēkai?
Durvju siltumizolāciju vislabāk ilustrē siltuma pārneses koeficients Ud. Tas nosaka, cik daudz siltuma «izplūdīs» caur 1 m2 durvju. Jo mazāka ir Ud vērtība, jo labāk materiāls aizsargā pret siltuma zudumiem. Tas nozīmē, ka pa durvīm ar koeficientu Ud = 0,75 W/m2K izplūdīs divreiz mazāk siltuma nekā caur durvīm ar Ud = 1,4 W/m2K.
Tehniskās prasības durvīm atkarībā no ēkas veida
Racionāls noteikums, izvēloties durvju siltuma standartu, ir tās pielāgot visas ēkas energostandartam. Protams, jo siltākas durvis, jo augstāks siltuma komforts un lielāks apkures ietaupījums.
Dzīvokļi
Ieeja dzīvoklī no apsildāmās kāpņu telpas
Neapsildāmas telpas
Iekšdurvis
Abās durvju pusēs ir apsildāmas telpas
Martom ieteikumi
SPECIĀLĀS DURVIS UN OPTIMAL STANDARTS
Mājas ar normālo un augsto enerģijas standartu
Saskaņā ar ES standartiem no 2017. gada apsildāmās ēkās uzstādītajām durvīm Ud koeficientam jābūt mazākam par 1,5 W/m2K. Tā ir juridiska prasība jaunbūvētām ēkām. Renovācijas gadījumā tas ir ieteikums. Martom arī iesaka šo koeficientu kā minimumu durvīm dzīvokļos, kuros ieejam no aukstas vai slikti apsildāmas kāpņu telpas.
Martom ieteikumi
VISAS MARTOM DURVIS
Energoefektīvas mājas
Energoefektīva māja (low-energyhouse – LEH; poļu apzīmējums NF40) ir ēka, kurā gada siltuma pieprasījums ir mazāks par 70 kWh/(m2/gadā).
Martom ieteikumi
PASSIVE, ARKTIC UN NESTIKLOTI MODEĻI NORDIC
Pasīvās mājas
Pasīvā māja (passivehouse – PH, poļu simbols NF15) ir māja,kurā gada enerģijas pieprasījums nepārsniedz 15 kWh/(m2/gadā).
Martom ieteikumi
PASSIVE
Ja durvis ir uzstādītas neapstrādātā stāvoklī, starp durvju slieksni un pamatu ir brīva vieta, jo šajā posmā nav siltumizolācijas vai grīdas seguma. Tas ir ļoti «grūts» siltuma un mitruma tilts, ko pareizi aizsargāt. Nākotnē tas var radīt daudzas problēmas, piem., sliekšņa apsaldēšanu, sēnīti uz sienas un grīdas, parketa atdalīšanu utt. Martom piedāvā divu veidu sliekšņa paplašinājumus (tā sauktos pamatus), kas ir ļoti labs risinājums šai problēmai.
Sistēmas pamats izgatavots no blīva XPS. Profils ir pielāgots sliekšņa formai, nodrošinot pilnīgu hermētiskumu. Prece par ļoti pievilcīgu cenu, ieteicama durvīm bez sānu stikla elementiem un vidēja svara.
Pamats no īpaši cietināta putupolistirola (tā saukts «klinaryt»). Šis materiāls var pārnest ļoti smagas slodzes un lieliski darbojas pat ar smagām durvīm ar sānu stiklu. Profils ir sistēmiski pielāgots sliekšņiem. Pieejams jebkurā augstumā no 5 līdz 25 cm (1,2 m vai 1,6 m garos stieņos).
Lai pareizi savienotu pagarinājumu ar slieksni, savienojuma vietā nepieciešams izmantot speciālu «BOSTIK» līmi.
Durvju siltuma caurlaidības koeficients Ud nosaka, cik džoulu [J] siltuma izplūdīs cauri 1 m2 durvju virsmai 1 sekundē [s], ja temperatūras starpība abās durvju pusēs ir 1 grāds [K]. Ir svarīgi salīdzināt Ud koeficientus visām durvīm, t.i., ņemot vērā ne tikai siltākā elementa, kas ir durvju vērtne, parametrus, bet arī aplodu un slieksni.
IZTURĪBAS PRET IELAUŠANOS KLASES SASKAŅĀ AR EIROPAS STANDARTIEM
Ikdienas valodā ir izteiciens «pretuzlaušanas durvis». Praksē pretuzlaušanas durvis neeksistē, jo visas durvis var tikt uzlauztas. Jautājums ir par to, kādi instrumenti ir jāizmanto, cik ilgi tas prasīs un kādu troksni tas radīs. Izturības pret ielaušanos klases ir noteiktas Eiropas standartā PN-EN 1627:2012. Saskaņā ar to augsti kvalificēts tehniķis mēģina uzlauzt dažāda veida durvis, izmantojot noteiktu instrumentu komplektu. Ja durvis iztur uzbrukumu, izmantojot doto instrumentu komplektu ilgāk par standartā norādīto laiku, tad tās var marķēt ar doto RC pretestības klasi. Standarta pieņēmumi ir norādīti zemākā tabulā.
Bez rīku lietošanas:
MINIMĀLAIS PRETESTĪBAS LAIKS
nav pētījumu
Mēģinājums uzlauzt, izmantojot vienkāršus rīkus, piemēram:
MINIMĀLAIS PRETESTĪBAS LAIKS
3 minūtes
Mēģinājums uzlauzt, izmantojot tādus rīkus kā:
MINIMĀLAIS PRETESTĪBAS LAIKS
5 minūtes
Blakus norādīti rīki, papildus:
MINIMĀLAIS PRETESTĪBAS LAIKS
10 minūtes
SECINĀJUMI
Secinājumi no iepriekš minētā saraksta ir tādi, ka pat RC1 un RC2 klases durvis ir būtisks šķērslis nejaušiem un nesagatavotiem zagļiem. Lielākā daļa no viņiem būs mazdūšīgi pēc pirmajiem neveiksmīgajiem mēģinājumiem novērstu šķēršļu. RC3 un RC4 klases durvis ir neizbraucamas nejaušiem zagļiem, tomēr pat pieredzējušiem un labi sagatavotiem zagļiem tās ir barjera, kurai nepieciešams izmantot trokšņainus instrumentus. Īpaši daudzdzīvokļu ēku dzīvokļos, kur troksnis noteikti piesaistīs kaimiņu uzmanību, tā ir ārkārtīgi efektīva aizsardzība.
Mūsdienās elektroniskā aizsardzība apvienojumā ar drošības uzņēmumu pakalpojumu iegādi kļūst arvien izplatītāka. Mēģinot ielauzties, tiek iedarbināta trauksme un tiek informēta intervences grupa, kas īsā laikā ierodas vietā. Katra papildu minūte, ko zagļi pavada, lai uzlauztu durvis, var būt izšķiroša šādā situācijā.
Izvēloties durvis, ir vērts konsultēties arī ar savu apdrošināšanas kompāniju. Daudzām no tām ir nepieciešama atbilstoša drošības klase, lai apdrošinātu māju vai dzīvokli pret ielaušanos, un daudzos gadījumos tas ir saistīts ar ievērojamām atlaidēm.
MARTOM uznēmumam savā mazumtirdzniecības piedāvājumā ir durvis RC2 un RC3 klasēs
Pretuzlaušanas klases RC2, RC3 attiecas uz durvīm bez stikla elementiem, bet arī stiklotu durvju gadījumā, pievienojot papildu drošības elementus, piemēram, plākšņu tipa slēdzeni ROTO QB, klases rokturis vai ieliktnis u.c., ļauj būtiski palielināt drošību.
Skaņas skaļums, ko uztver cilvēka smadzenes, logaritmiski mainās līdz ar decibelu izmaiņām. Tas nozīmē, ka skaņas intensitātes izmaiņas par 6 dB divkāršo cilvēkiem dzirdamo efektu. Citiem vārdiem sakot – skaņas intensitātes palielināšana par 20 dB palielina dzirdamo efektu 10 reizes, bet palielināšana par 40 dB palielina to pat 100 reizes.
Durvju skaņas izolācijas uzlabošana pat par 1 dB ievērojami samazina skaņas efektu cilvēkiem un ievērojami uzlabo akustisko komfortu.
Ilgstošs troksnis, kura skaļums pārsniedz 35 dB, ļoti negatīvi ietekmē cilvēka veselību. Šādu troksni rada saruna vai vidējas intensitātes satiksme. Tas izraisa nervu sistēmas nogurumu, padara runu grūti saprotamu, traucē atpūsties un rada stresu. Tas var izraisīt nervozitāti un pat agresiju. Ilgtermiņā tas var izraisīt nopietnākas veselības problēmas, piemēram, asinsrites sistēmas traucējumus.
Standarti pieļauj vidējo trokšņa līmeni 40 dB dienas laikā un 30 dB naktī dzīvojamās telpās, piemēram, guļamistabās vai bērnu istabās. Pilns akustiskais komforts tiek panākts telpās, kur troksnis nepārsniedz 20 dB.
MARTOM standarta durvis samazina troksni par aptuveni 30 dB. Tā ir augsta skaņas slāpēšanas pakāpe, kas daudzās situācijās ir pilnībā pietiekama. Ja skaņas intensitāte ārā ir aptuveni 50–65 dB, standarta MARTOM durvis samazina troksni līdz aptuveni ērtam līmenim.
Durvis ar 42 dB skaņas izolāciju samazina skaņas skaļumu pat 4 reizes, salīdzinot ar standarta durvīm. Tās samazina troksni līdz komforta līmenim 65–80 dB.
DIVI VAI PAT TRĪS VIENĀ
MARTOM akustiskās durvis vienmēr ir pieejamas komplektācijā ar augstāku pretielaušanās klasi un atsevišķos gadījumos arī ar ugunsdrošību. Mazumtirdzniecības piedāvājumā ir iekļauti 4 akustisko durvju standarti: RC2 42dB, RC2 42dB EI30, RC3 42dB, RC3 42dB EI30. Lielākiem daudzumiem pieejams arī tā sauktais ieguldījumu produkts RC4 42 dB.
Īpaši populāras ir RC3 42 dB durvis. Šīs durvis ir aprīkotas ar plākšņu tipa slēdzeni ROTO QB, kas nodrošina izcilu hermētiskumu, drošību un lietošanas ērtību. Pirmkārt, tās izvēlas klienti, kuri dzīvo daudzdzīvokļu ēkās un novērtē mieru un klusumu. Papildus trokšņu slāpēšanas, kas dzīvoklī nonāk no kāpņu telpas, akustiskās durvis aizsargā arī iedzīvotāju privātumu.
Skaņas vājināšanās parādība ir ļoti sarežģīta. Liela nozīme, cita starpā, ir akustiskā viļņa garums. Tāpēc sniegtā informācija ir jāuzskata par vidējo un aptuveno. Neparastu un intensīvu trokšņu avotu samazināšanas gadījumā iesakām konsultēties ar speciālistu, kurš izvēlēsies atbilstošo risinājumu.
Ugunsdrošības durvis tiek klasificētas pēc tā, cik ilgi tās spēj izturēt liesmas un ir saglabāt hermētiskumu. Piemēram, durvis, kas marķētas ar simbolu EI30, saglabā liesmas necaurlaidību 30 minūtes. Sa, Sm marķējums nozīmē, ka pat 30 minūtes dūmu plūsma caur savienojumu starp durvju vērtni un aplodu ir zema un droša cilvēkam. Indīgi dūmi rada lielākus draudus cilvēka dzīvībai un veselībai nekā uguns, jo tie izraisa nāvi, pirms temperatūra paaugstinās līdz bīstamam līmenim.
Telpas augšējos stāvos var kļūt par nāves slazdiem ēkas ugunsgrēka gadījumā. Ugunsgrēka un indīgo dūmu piekļuves aizkavēšana, piemēram, par 30 minūtēm, daudzos gadījumos var būt dzīvības vai nāves jautājums. Tāpēc jaunos mājokļu vai biroju ieguldījumos likums paredz izmantot ugunsdrošas durvis.
Vienģimenes māju projektēšanā bieži ir jāizmanto ugunsdrošas durvis, piemēram, kā pārejas durvis no katlu telpas uz garāžu un citās likumā noteiktajās situācijās. Diemžēl investori šo noteikumu bieži ignorē. Ugunsgrēka gadījumā tam var būt nopietnas sekas, jo tas ir iemesls apdrošināšanas kompānijām ieturēt kompensāciju.
Ugunsdrošas durvis ir vērts uzstādīt ne tikai noteikumu dēļ. Tas jo īpaši attiecas uz katlu telpas vai garāžas durvīm. Ja kādā no citām telpām tiek glabātas viegli uzliesmojošas vielas vai vērtīgas lietas (piem., grāmatu vai gleznu kolekcija), arī tur ir prātīgi uzstādīt ugunsdrošas durvis. Ugunsdrošu un dūmu necaurlaidīgu durvju izmantošanu industriālās, sabiedriskās vai daudzdzīvokļu ēkās regulē būvniecības likums.
TRĪSKARŠĀ AIZSARDZĪBA
 
MARTOM ugunsdrošas durvis vienmēr ir pieejamas komplektācijā ar augstāku pretielaušanās un akustisko klasi. Mazumtirdzniecības piedāvājumā ir iekļauti 2 ugunsdrošo durvju standarti: RC2 42dB EI30 SaSm un RC3 42dB EI30 SaSm.
Mēs novērojam ļoti lielu RC3 42 dB EI30 Sa Sm durvju pārdošanas pieaugumu. Pirmkārt, tās izvēlas apzināti Klienti, kas dzīvo daudzdzīvokļu ēkās augšējos stāvos.